News

AKUSTYCZNE BRZMIENIA NA PRZYKŁADZIE GITARY

Na świecie istnieje olbrzymia ilość rodzajów instrumentów muzycznych, a dodatkowo dzielą się one na modele wykonane w inny sposób, co jeszcze bardziej zwiększa różnorodność. To w jaki sposób jest wykonany instrument ma bardzo duży wpływ na jego finalne brzmienie, ale należy pamiętać, że dwa identycznie wykonane instrumenty, które jednak stworzone są z innych materiałów, mogą mieć zupełnie inne brzmienia. Można w tym przypadku porównać metalowy lub plastikowy flet do takiego, który stworzony został z drewna, ale warto pójść o krok dalej i skupić się jedynie na drewnie, ponieważ nawet dwa tak samo wykonane flety z dwóch różnych gatunków drewna mogą znacznie różnić się między sobą pod względem charakteru brzmienia. Różne gatunki brzmienia charakteryzują się innymi walorami brzmieniowymi, co można łatwo zaobserwować na przykładzie gitar klasycznych i akustycznych, które choć są do siebie podobne, wybrzmiewają w zupełnie inny sposób.

RODZAJE DREWNA

Przeglądając specyfikację wielu gitar, najczęstszą różnicą między innymi jest to jakie gatunki drewna zostały użyte do ich produkcji. Dodatkowo najczęściej jest tak, że instrument wykonany jest z kilku gatunków drewna, przy czym nie są to losowo wybrane gatunki, lecz dokładnie przemyślana kompozycja, która pozwoli wybrzmieć instrumentowi w taki sposób jaki z góry założył producent. Najczęściej spotykanym połączeniem jest świerk i mahoń. Jako przykład może posłużyć gitara akustyczna Richwood Master Series D40, która posiada świerkową płytę wierzchnią, oraz boki i spód wykonane z mahoniu. Użycie mahoniu w instrumencie pozwala na osiągnięcie bardzo ciemnego, ciepłego brzmienia, z wyraźnym basem i średnimi tonami. Świerk natomiast jest przeciwieństwem mahoniu i oferuje bardzo jasne i czyste brzmienie. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy doskonale zalansowaną pod względem brzmieniowym gitarę, która wybrzmiewa wyraźnie, głęboko, ale także bardzo klarownie. Do produkcji gitar używa się bardzo wielu gatunków drewna, takich jak na przykład cedr, który można sklasyfikować jako materiał pośredni między mahoniem a świerkiem. Pozwala on na uzyskanie ciepłego i jednocześnie czystego brzmienia, choć nie tak ciemnego jak w przypadku mahoniu i nie tak jasnego jak w przypadku świerku. Z tego powodu często można spotkać połączenie mahoniu z cedrem, aby móc uzyskać jeszcze cieplejsze brzmienie. Innym ciekawym gatunkiem drewna jest sapele, używane bardzo chętnie do budowy boków i spodu gitary. Drewno sapele wybrzmiewa jasno z wyraźnym basem. Przykładem instrumentu który posiada boki i spód wykonane z drewna sapele oraz świerkowy top, jest gitara klasyczna Salvador Cortez CC20. W przypadku nieco droższych gitar można spotkać się z użyciem bardziej egzotycznych gatunków drewna, takich jak na przykład drewno koa, które oferuje bardzo ciepłe,, czasami wręcz tłuste brzmienie. Gitary nie muszą być wykonane z różnych rodzajów drewna. Jeśli wiemy jakim brzmieniem charakteryzuje się konkretne drewno i chcemy iść właśnie w tym kierunku brzmieniowym, możemy zdecydować się na zakup instrumentu w całości wykonanego z tego właśnie gatunku drewna, bo i takich modeli nie brakuje w sklepach muzycznych.

POZOSTAŁY WPŁYW NA BRZMIENIE

Nie jest jednak powiedziane, że gatunek drewna jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na brzmienie instrumentu. W przypadku gitary możemy mówić także o technikach produkcji czy ożebrowaniu, przez co dwie w całości mahoniowe gitary mogą różnić się od siebie pod względem brzmienia. Poza tym nie wolno zapominać o strunach gitarowych, które różnią się między sobie pod względem rozmiaru, rodzaju rdzenia czy powłok, a to wszystko ma również bardzo duży wpływ na charakter brzmienia instrumentu. Niezależnie czy mówimy o fletach czy gitarach, wszystkie instrumenty mają jeden wspólny czynnik, który ma olbrzymi wpływ na brzmienie instrumentu. Jest nim muzyk, czyli my. Używajmy artykulacji, stosujmy różne techniki, a wówczas będziemy w stanie wydobyć znacznie więcej niuansów brzmieniowych z instrumentu na którym gramy. To właśnie dlatego ta sama gitara może zabrzmieć inaczej w rękach dwóch innych gitarzystów. Jeżeli więc poszukujemy instrumentu, który w pełni odda brzmienie na jakim nam zależy, powinniśmy kierować się tym z jakich materiałów został on wykonany, a jeśli mamy taką możliwość, warto ograć go przed zakupem by upewnić się, że o taki model nam chodziło. Szlifujmy także nasze umiejętności, ponieważ to w jaki sposób będziemy grali również ma bardzo duży wpływ na finalny charakter brzmienia naszego instrumentu muzycznego.

Przy współpracy ze StrunyGitarowe.pl