Poradnik

MIKROFONY DO INSTRUMENTÓW DĘTYCH

Instrumenty dęte są jedną z największych rodzin instrumentalnych, ponieważ łączy ona w sobie bardzo wiele różnych rodzajów instrumentów dętych. Mówiąc o nich, większość osób najczęściej wyobraża sobie trąbkę lub saksofon, jednak rodzajów instrumentów dętych jest o wiele więcej i często ich konstrukcja jest zupełnie różna, dzięki czemu zmienia się brzmienie oraz sposób gry. Tak duża różnorodność oznacza, że instrumenty dęte bardzo dobrze sprawdzą się w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu z którym są często kojarzone, przez blues, rock czy nawet metal, w zależności od tego na jakim sprzęcie gramy. Ze względu na wiele konstrukcji takich instrumentów należy pamiętać, że do nagrywania należy używać różnych rodzajów mikrofonów w zależności od tego czy planujemy zarejestrować dźwięk instrumentów takich jak na przykład trąbka lub flet.

MIKROFONY POJEMNOŚCIOWE

Mikrofon jest bez wątpienia najczęściej używanym sprzętem do nagrywania muzyki, lecz mikrofony różnią się między sobą w zależności od konstrukcji, co ma wpływ na możliwości takiego urządzenia. Muzycy bardzo często sięgają po mikrofony dynamiczne, które bardzo dobrze sprawdzają się do nagrywania bardzo głośnych instrumentów. W przypadku instrumentów dętych można zaliczyć do nich między innymi trąbkę, saksofon czy puzon, czyli instrumenty w których podczas gry tworzy się spore ciśnienie, co skutkuje bardzo donośnym i dynamicznym dźwiękiem. Mikrofony dynamiczne bardzo szczegółowo nagrywają tego typu dźwięk, ponieważ są odporne na różnego rodzaju przydźwięki powstałe przez zarejestrowanie zbyt głośnego dźwięku. Nagrywając instrumenty dęte warto zdecydować się także na wybór pop filtra, czyli niewielkiej, bardzo cienkiej ścianki z materiału którą stawia się tuż przed mikrofonem, pomiędzy nim a instrumentem. To proste urządzenie pozwoli nam nagrywać bez obaw, że w membranę mikrofonu uderzy fala powietrza która spowoduje niechciany efekt dźwiękowy. Jeśli więc nagrywamy, trąbkę, puzon, saksofon lub inny bardzo głośny instrument, bardzo dobrym wyborem będzie mikrofon dynamiczny. Jeśli jednak planujemy zarejestrować dźwięk instrumentu o mniej donośnym dźwięku, takiego jak na przykład flet czy harmonijka ustna, lepszym wyborem będzie mikrofon pojemnościowy. Sprzęt tego typu charakteryzuje się bardzo niskim poziomem szumów własnych, dzięki czemu nie słychać zakłóceń nawet w bardzo cichych warunkach. Wówczas nagrywając instrument zostanie zarejestrowany wyłącznie jego dźwięk i nic poza nim. Jeśli dodatkowo zadbamy o to aby pokój w którym nagrywamy był odpowiednio wygłuszony, jakość dźwięku będzie jeszcze lepsza.

MIKROFON USB I REJESTRATOR AUDIO

Tradycyjne mikrofony nie są jedynymi urządzeniami za pomocą których będziemy w stanie nagrać dźwięk. Jeśli zależy nam na wygodzie, dobrą alternatywą będzie mikrofon USB. Taki sprzęt nie wymaga dodatkowego zasilania w postaci przedwzmacniacza mikrofonowego lub interfejsu audio, ponieważ wystarczy wpiąć mikrofon do komputera poprzez złącze USB i od razu możemy rozpocząć nagrywanie. Innym urządzeniem wartym uwagi jest rejestrator cyfrowy, który w praktyce jest bardzo zaawansowanym dyktafonem pozwalającym na nagrywanie dźwięku w bardzo wysokiej jakości. Rejestratory zasilane są bateryjnie, dzięki czemu można je zabrać ze sobą gdziekolwiek zechcemy, a to pozwala na nagrywanie w plenerze czy na próbie. Jeśli więc zależy nam na wygodzie, wysokiej jakości dźwięki i możliwości nagrywania poza swoim domowym studiem nagrań, wówczas rejestrator cyfrowy będzie bez wątpienia bardzo dobrym wyborem.