Poradnik

BOGACTWO BRZMIEŃ INSTRUMENTÓW DĘTYCH

Instrumenty dzielą się na różne grupy. Mamy więc między innymi instrumenty perkusyjne, strunowe, smyczkowe, klawiszowe czy instrumenty dęte. Ta ostatnia grupa jest niezwykle różnorodna, ponieważ wśród konkretnych instrumentów znajdziemy takie, w których brzmieniu nie znajdziemy żadnych podobieństw, a mimo to nalezą do tej samej grupy. Mówiąc o instrumentach dętych, wiele osób od razu myśli o trąbce oraz muzyce jazzowej, jednak zagłębiając się bardziej w brzmienia i konstrukcję wielu innych instrumentów znajdziemy brzmienia, które bardzo dobrze sprawdzają się w wielu zupełnie innych gatunkach muzycznych, nawet tak ekstremalnych jak metal. Jeżeli szukamy pierwszego instrumentu dętego, ale nie wiemy jaki będzie dla nas odpowiedni, wystarczy dowiedzieć się jedynie jak brzmi i zastanowić się, czy będziemy mogli użyć go do grania swoich ulubionych gatunków muzycznych.

TRĄBKA I SAKSOFON

Trąbka nierozłącznie kojarzy się z jazzem i trudno się dziwić, ponieważ instrument ten został wysławiony przez muzyków takich jak miedzy innymi Louis Armstrong czy Miles Davis, którzy uznawani są za legendy jazzu. Trąbka jest stosunkowo niewielkim instrumentem, którego konstrukcja nie wygląda na bardzo skomplikowaną, jednak niech nas nie zwiodą niewielkie gabaryty, ponieważ trąbka jest bardzo głośnym instrumentem, który posiada swój charakter. Nauka podstaw gry na niej nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trąbkę trzeba wyczuć, na co potrzeba czasu, jednak cierpliwość popłaca, ponieważ trąbka jest bardzo uniwersalnym instrumentem i pasuje nie tylko do jazzu, ale także do gatunków takich jak pop, country czy rock. To jak zabrzmi nasz instrument zależy nie tylko od jego konstrukcji, ale także w dużym stopniu od sposobu w jaki na nim gramy. Dobry trębacz potrafi wydobyć z niej delikatne, ciepłe dźwięki, by po chwili zamienić je na ostre i agresywne. Trąbka doskonale sprawdza się do grania wysokich partii melodycznych, jednak z powodzeniem może być używana do grania rytmu. Dobrej jakości trąbka dla początkujących nie jest instrumentem tanim, jednak szukając rozważnie możemy trafić na przyzwoicie wykonany model, którego cena oscyluje w okolicach tysiąca złotych. Często obok trąbki stawia się saksofon, który jest większy i posiada inną, bardziej skomplikowaną konstrukcję, co przekłada się bezpośrednio na jego brzmienie. Saksofon charakteryzuje się bardzo ciepłym, melancholijnym brzmieniem, które różni się w zależności od tego w jaki sposób na nim bramy, czyli zupełnie tak samo jak w przypadku trąbki. Saksofon równie często używany jest do grania partii rytmicznych jak i melodii, w zależności od tego czego wymaga konkretna kompozycja. Jeśli podoba nam się brzmienie saksofonu, nie musimy się ograniczać jedynie do muzyki klasycznej, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy grali na niej każdy rodzaj muzyki akustycznej czy wzbogacili jego brzmieniem zespół rockowy.

HARMONIJKA I FLET

Harmonijka to bardzo charakterystyczny instrument akustyczny, który uwagę przykuwa już samym wyglądem. Harmonijka jest bowiem bardzo mała, co jest jej wielką zaletą, ponieważ możemy zabrać ją ze sobą wszędzie, co oznacza, że nie jesteśmy zmuszeni do ćwiczenia tylko i wyłącznie w domu. Zabierając harmonijkę ze sobą warto przechowywać ją w etui, aby mieć pewność, że drobinki kurzu nie dostaną się do środka, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na komfort gry i samo brzmienie. Harmonijka kojarzona jest z muzyką bluesową i nic w tym dziwnego, ponieważ świetnie się w niej sprawdza, jednak z powodzeniem można na niej grać także gatunki takie jak country czy rock. Kolejną zaletą harmonijki jest jej cena, ponieważ już za sto złotych będziemy mogli kupić dobrej jakości instrument, a nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować swoich sił na modelu nawet o połowę tańszych. Wciąż mówimy tu o zupełnie nowej harmonijce. Jeśli szukamy niewielkiego instrumentu dętego, dobrą alternatywą dla harmonijki będzie flet prosty. Kupimy go już w podobnej cenie, a po rozłożeniu na dwie części zajmuje on niewiele więcej miejsca niż harmonijka, więc także możemy grać na nim na spacerze. Brzmienie fletu w dużej mierze zależy od tego z jakich materiałów dostał wykonany. Drewniane instrumenty charakteryzują się przyjemnym, ciepłym brzmieniem, podczas kiedy metalowe flety posiadają jaśniejsze brzmienie. Instrumenty dęte są bardzo wrażliwe na to w jaki sposób gramy, dzięki czemu możemy wpłynąć na ich brzmienie poprzez zmianę sposobu gry. Dobrym pomysłem jest nagrywanie instrumentu i wracanie od czasu do czasu do nagranie, ponieważ w ten sposób łatwo zaobserwujemy jak duże postępy zrobiliśmy.