News

NAGRYWANIE INSTRUMENTÓW DETYCH W DOMU

Instrumenty dęte znacznie różnią się od siebie, a to oznacza wiele różnego rodzaju brzmień, od wysokich i piskliwych które oferuje flażolet, po bardzo niskie i głębokie jakie jest w stanie wydobyć tuba. To jasno obrazuje jak bardzo różnorodne są instrumenty dęte, a to dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem muzycy poszukują w instrumentach nie tylko dużej skali dźwięki, ale także charakterystycznego brzmienia. Wielu jest miłośników fletów, harmonijek, trąbek i tym podobnych instrumentów, a wielu z nich chce dzielić się tym pięknym brzmieniem. Można to robić na dwa sposoby, a mianowicie poprzez koncerty oraz nagrywanie swojej muzyki. O ile koncerty muszą być wcześniej zorganizowane, tak dziś muzykę możemy nagrywać w domowym zaciszu bez obaw o złą jakość dźwięku.

PODSTAWOWY SPRZĘT

W dawnych czasach muzyk musiał udać się do studia nagrań w celu zarejestrowania kilku swoich utworów, jednak dziś sprzęt do nagrywania jest powszechnie dostępny, a znaczna jego część jest dostępna do kupienia za niewygórowaną cenę. Sercem naszego studia nagrań będzie komputer, a do niego będziemy podłączać sprzęt do nagrywania. Najczęściej używane są mikrofony, jednak do podłączenia tradycyjnego mikrofonu będzie nam potrzebny przedwzmacniacz. Jeżeli zależy nam na wygodzie, dobrą alternatywą będzie mikrofon USB. Posiada on już wbudowany przedwzmacniacz i aby rozpocząć nagrywanie, wystarczy wpiąć sprzęt do komputera poprzez złącze USB. W tym miejscu należy zaznaczyć, że mikrofon USB pozwoli nam nagrać czysty i całkiem naturalny dźwięk, jednak jakość nie będzie aż tak dobra jak w przypadku tego samego modelu mikrofonu, który nie jest mikrofonem USB. Mimo to jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy doświadczenia w nagrywaniu muzyki, niedrogi mikrofon USB w okolicach dwustu złotych zapewni nam bardzo zadowalającą jakość dźwięku. Jeżeli chcemy uzyskać większe możliwości kreowania dźwięku, możemy zakupić interfejs audio z wejściem mikrofonowym i używać go jako przedwzmacniacza, oczywiście z tradycyjnym mikrofonem. Wówczas będziemy mogli w wygodny sposób korzystać z wtyczek VST za pomocą których wzbogacimy brzmienie nagranego dźwięku o różnego rodzaju efekty, takie jak pogłos czy echo. Ciekawą alternatywą dla mikrofonu USB jest rejestrator cyfrowy audio, który w ostatnim czasie znacznie zyskuje na popularności. Urządzenie to działa dokładnie tak jak dyktafon, z tą różnicą, że często wyposażone jest w wiele funkcji i skupia się głównie na jakości dźwięku. Taki sprzęt możemy nawet zabrać ze sobą i nagrywać muzykę w plenerze. Dobrym wyborem na początek będzie rejestrator cyfrowy Zoom H1, który doskonale sprawdza się do nagrywania zarówno w domu jak i na zewnątrz, a dźwięk nagrany za jego pomocą jest czysty i wysokiej jakości.

AKCESORIA I POZOSTAŁY SPRZĘT

Podczas nagrywania muzyki równie ważna jest jakość nagranego dźwięku, jak i komfort podczas jego rejestracji. Pomieszczenie dobrze jest wygłuszyć aby pozbyć się zbędnego pogłosu. Można to zrobić na różne sposoby, na przykład przyklejając do ścian kilka specjalnych pianek wygłuszających. Jeśli budżet nie pozwala nam na taki zabieg, na ścianach można powiesić koc lub inny grubszy materiał, tak aby dźwięk wydobywający się z instrumentu nie odbijał się od płaskich ścian. W kwestii komfortu warto zainwestować w choćby najtańszy statyw. Jeśli nagrywamy przy biurku, w zupełności wystarczy mały statyw mikrofonowy biurkowy. Statyw mikrofonowy na biurko posiada w swojej ofercie każdy sklep muzyczny, więc z pewnością nie będzie problemów z jego zakupem.