News

Najpopularniejsze instrumenty

Bez wątpienia można śmiało stwierdzić, że instrumenty klawiszowe należą do tej najpopularniejszej grupy instrumentów muzycznych. To na nich najwięcej osób rozpoczyna swoją naukę i to ona ma w swojej grupie wiele rodzajów i odmian tych instrumentów.

Taki podstawowy podział jaki możemy dokonać wśród instrumentów klawiszowych to podział na instrumenty akustyczne czyli te tradycyjne oraz instrumenty klawiszowe cyfrowe. Obydwa rodzaje mają to ze sobą wspólnego, że na obydwu grupach grając używa się tych samych technik. To znaczy, że zarówno na pianinie cyfrowym jak i akustycznym będziemy grali w ten sam sposób. Do tej pierwszej grupy instrumentów tradycyjnych zaliczamy akustyczne pianino i fortepian. Do tej drugiej grupy instrumentów cyfrowych należą: cyfrowe pianino, syntezator oraz keyboard.

Jeżeli chodzi o edukację muzyczną, to najlepiej rozpocząć ją na pianinie. W szkołach muzycznych jest to tzw. klasa fortepianu. Do ćwiczenia bardziej rekomenduje się instrument akustyczny, tak by uczący się miał styczność z naturalnym brzmieniem oraz tradycyjnym mechanizmem młoteczkowym klawiatury. Oczywiście na instrument akustyczny trzeba mieć odpowiednie warunki lokalowe, gdyż takie pianino tradycyjne zajmuje znacznie więcej miejsca i jest zdecydowanie cięższe niż instrument cyfrowy. Dlatego jeżeli z jakiś względów nie możemy pozwolić sobie na akustyczne pianino, to doskonała alternatywą jest w takim wypadku pianino cyfrowe.